xe_khach_giuong_nam_samco_21Autobusová doprava je nejlevnější a nejvhodnější způsob cestování pro turisty ve Vietnamu, protože systém je dobře rozvinutý a pokrývá celý stát. Jestli jste se zasekli hned v prvním kroku, nevíte na jakou zastávku jít a jakým směrem autobus jede, tak se nebojte a přečtěte si následující průvodce

 

Vnitrostátní autobusy

V každé provincii má vlastní autobusovou nádraží, hlavně ve velkém městě jako je Hanoi má My Dinh Bus Station, Giap Bat Bus Station a Ho Či Minovo město má Mien Tay, Mien Dong. Najdete tam autobusy, které jezdí všemi směry, jak na turistická místa, tak i po vietnamských vesnicích. Vnitrostátní autobusy mají dobré servisy a pohodlná sedadla. Vše, co musíte dělat, je koupit si lístek na ověřenou prodejní stánku na nádraží a později ukázat lístek průvodčímu v autobuse.
Cena jízdenky záleží na délku trasy a výběr typu sedadel. Dále mohou turisté požádat u cestovní agentury o koupi jízdenek dopředu nebo si to můžou zarezervovat přes mobily nebo internet. Bohužel rezervace přes internet není ve Vietnamu moc populární a funguje spíš ve větších autobusových firmách jako Hoang Long. Jestli vystoupíte v menší vesnici a autobusy nejedou tam, kam chcete vy, tak je lepší jet do velkých měst (jako je Hanoi pro severní Vietnam, Hue nebo Da Nang pro střední Vietnam a Ho Či Minovo město pro jižní Vietnam) a najít si další spoj od tam.

Místní autobusy

V Hanoi, Ho Či Minově městě a v jiných turistických destinacích mají veřejnou hromadnou dopravu pro místní i cizinci. Tyto autobusy taky jezdí z autobusových nádraží předtím, než odjedou do další ulice. Cestující čekají u zastávky, které jsou rozptýleny po celém městě a mohou si koupit jízdenky přímo od průvodčí. Sice cena jízdenky je pod 10 000 VND (cca 10 Kč), ale servis není zrovna nejlepší. Je to jako klasická veřejná hromadná doprava v Česku – stojíte, když je v autobuse plno lidí, ale je tam klimatizace. Průvodčí v těhle busech nemluví anglicky, ale na druhou stranu se turisté více seznámí a poznají místní lidé.

Naše tipy:

  • Kupujte si jízdenky jen z ověřené prodejní stánky patřící velkých firem na nádraží. Mezi významnými jmény patří Hoang Long, Viet Thanh, Sinh café, Hanh café a Mai Linh. Vyhněte se autobusům, které na vás mávají pro vaši bezpečnost, protože tyhle autobusy projíždějí kolem města a vyráží na tu destinaci, dokud není v buse plno (což muže občas trvat hodně dlouho).
  • Zeptejte se na cenu jízdenky dřív, než nastoupíte, protože vás mohou přidat další extra peníze. Normálně jsou ceny jízdenky stejné pro všechny lidi.
  • Vezměte si s sebou vždy papír a tužku. Zapište si jména destinací a připravte si otázky kvůli těžké dorozumění v jazyce.
  • Dávejte pořádně pozor na vaše zavazadla a peněženku, hlavně když používáte místní autobusy.
  • Neváhejte a zeptejte se průvodčí, řidiče nebo klidně cestující, jestli vás něco mate. Vietnamci jsou velice přátelští a rádi vám pomůžou.

Co na to říkáte?