Často turisté ve Vietnamu vyberou taxi jako bezpečnou dopravu. Většinou chtějí anglicky mluvícího řidiče, který nabízí kvalitní službu. Avšak ceny mohou být vysoké. Jestli cestujete sólově nebo s jedním dalším člověkem, tak proč nevyzkoušet speciální místní dopravu – „xe ôm“?
Xe ôm [se ohm] je neformální slovo pro „taxi na motorce“, které používají Vietnamci. Hlavní způsob dopravy ve Vietnamu je motorka (spíš skútr) a xe ôm je tím pádem zajímavější cestování pro turisty, kteří chtějí poznat „země motocyklů“. Doslova to znamená „motorové vozidlo s obejmutím “, že při jízdě na motorce obejmete řidiče zezadu. Cestující si jednoduše sedne za řidiči, nasadí si helmu a ať je připraven býti součásti chaosu zvaná Vietnamská trafika!
Tuto službu najdete všude ve Vietnamu – od jižního do severního Vietnamu, od nížin do hor. Stojí tam vždy řidič s nápisem „XE ÔM“ na motorce. Nebo jednodušeji se tvařte ztraceně a velice milý řidič se vám ozve a nabídne vám službu. Normálně stojí každý den na stejném místě a je ochotný vás odvést kdykoli a kamkoli z města za rozumnou cenu.

Doporučení!
Jako cestovatel z jiných zemí je občas těžké se rozumět s řidičem. Proto se jasně dohodněte na cenu předtím než sednete. Všeobecně cena záleží na délku a kvalitu trasy a občas záleží i na počasí. Ceny jsou většinou 10-15 000 VND (cca 10 Kč – 15 Kč) za kilometr. A nemusíte si sebou vzít helmu, řidič to má vše pro vás připravené.xe om2

Mimo jiné si dávejte pozor na xe ôm na letišti, vlakovém a autobusovém nádraží, kde stojí řidič s jinými řidiči (spolupracují), kteří vám chtějí pomáhat se zavazadlem na jiné motorce.

Xe ôm je velice praktický, hlavně v dopravních špičkách. Jejich skvělé schopnosti vám pomáhají rychleji se dostat z dopravní zácpy. Kdežto busy a taxi mohou být v zácpě dokonce 2 hodiny.

 

xe omZajímavosti!

  • Řidiči xe ôm jsou známi jako živá mapa. Znají každou ulici, každou zkratku města, ve kterém žijí. S nimi se nikdy neztratíte! Když se někde ztratíte, tak stačí zeptat se řidiče xe ôm.
  • Čím lépe umíte vietnamštinu, tím více s nimi můžete smlouvat, tím levnější bude vaše cestování. Jim připadá zajímavý, když slyší cizince mluvit jejich rodný jazyk, a tak jsou rádi a dali by vám slevu.
  • Cestovatelé se mohou zeptat i své cestovní agentury, aby jim našli důvěryhodného řidiče, který by s nimi jel celý den a odvezl jim na zajímavá lokální místa.
  • Momentálně si řidiči „xe ôm“ založili vlastní menší podnik a navrhli si vlastní túru pro cizinci za rozumnou cenu. Cestovatelé si mohou službu objednat přes internet. Výlet může trvat pár hodin, pár dní a dokonce i celý měsíc! Vše je podle vás.

Co na to říkáte?