Viet Trip aka Jedeme domů (aneb chutě Vietnamu)

Jednoho dne na foodfestivalu jsme já Long a Dung přemýšleli co a jak dál s našim gastro projektem Okenko catering. V tu chvíli jsme si vzpomněli, že v TV dávají Kamu, která procestovala Vietnam a dělala různé rozhovory a ochutnávala vietnamská jídla. Takže děkujeme za inspiraci a podobnou cestu zkusíme a podáme to z našeho pohledu. Cílem naší cesty je ukázat dalším lidem, kde a co jsme jedli, za kolik peněz se dá procestovat hlavní destinace Vietnamu a v konečné fázi jsme chtěli navštívit naše rodiny. Navíc Dung nebyl ve Vietnamu už 11 let a ledacos se tam změnilo. V Česku jsou tržnice v Brně na Olomoucké a v Praze na Sapě, ale není to Vietnam se vším všudy. Myslím tím hlavně to horko, vlhko, všude přítomné skútry a trhy s opravdu čerstvou zeleninou a masem. Já cestuji do Vietnamu častěji a tyto změny mi nedělají problémy. Jakmile přiletím, odložím si zavazadla, beru skútr a projíždím různé ulice a nasávám atmosféru kolem sebe.

00O našem plánu jsem se zmínil i přátelům a dva z nich se tak nadchli, že chtěli hned letět. Kamarádka Míša, která má svůj blog Olomoucká u mě doma a její přítel Honza měli na cestování jen 14 dní místo našich 21 dní. Proto jsem vymyslel dvě varianty cestování s krosnami na zádech. První varianta spočívala v tom, že nikam nebudeme spěchat, stihneme míň měst a méně dobrodružství. Druhá varianta byla přesně naopak, procestujeme co nejvíce lokalit, sníme co nejvíce „divných jídel“ a nebudeme spát jen v hotelech. Doufal jsem a nakonec to tak i vyšlo, že si přátelé vybrali druhou variantu, kterou jsem nazval Hardcore trip. Všechno to začíná brzkým vstáváním, neustálým přemísťováním se, jídlem na ulicích, prostě program rozdělený na hodiny. Občas ale bylo vidět, že kamarádi těžko snášeli rozdíly mezi ČR a Vietnamem. Stolování na malých židličkách (asi tak 30 cm od země), odhazování zbytků jídla pod stůl, stovky skútrů a aut kolem sebe a s tím taky souvisí přecházení silnice za silného provozu, aniž by nějaký řidič zastavil nebo nás srazil.

Pokud někdo uvažuje o skupinovém cestování na vlastní pěst, tak bych asi doporučil cestovat ve čtyřech lidech. Čtyři lidi si mohou půjčit dva skútry, pronajmout dva pokoje, v pohodě Vás zařadí do nějaké větší skupiny na další výlety a hlavně se vejdete do jednoho taxíku. Troufnu si říct, že nejdražší na cestě do Vietnamu je letenka. Ceny letenek se liší podle měsíce, kdy chcete letět. Honza s Míšou si vybrali trasu Praha-Moskva-Saigon a zpáteční byla Ha Noi-Moskva-Praha, cena byla cca 16 500 Kč. Já a Dung jsme chtěli být ve Vietnamu o týden déle a díky tomu jsme našli letenku od Cathay Pacific za necelých 14 000 Kč. Letěli jsme Praha-Londýn-Hong Kong-Saigon a zpátky Ha Noi-Hong Kong-Londýn-Praha. Naše trasa do Vietnamu trvala déle než u Míši a Honzy a na zpáteční cestě jsme měli v Hong Kongu 19 hodin na přestup! Naštěstí máme oba dva dvojí občanství, tzn. máme českou i vietnamskou národnost a s tím se cestuje poměrně jednoduše. Do Vietnamu s vietnamským pasem a do ČR s českým pasem. A proč to zmiňuji? Protože s vietnamským pasem bychom čekali v Hong Kongu na spoj 19 hodin a s českým pasem jsme měli 19 hodin na prohlídku Hong Kongu! Musíme uznat, že za tak málo peněz, jsme toho viděli hodně.

Let s Cathay Pacifik byl příjemný, jídlo dobré a když nám nestačilo, mohli jsme si zdarma objednat instantní nudle navíc. Míša s Honzou přiletěli o hodinu dříve a stihli si přímo na letišti dořešit víza, takže jsme potom jen vyzvedli zavazadla a vyrazili k předem objednanému taxíku. Letiště je klimatizované, cesta k taxíku byla náročná, neboť v ČR bylo cca 20 stupňů a v Saigonu bylo tak 35 ve stínu. Na letišti si můžete koupit sim karty, doporučujeme Viettel, protože má nejlevnější služby a jednoduché aktivace datových a hlasových služeb. Pokud nepotřebujete sim karty hned, kupte si je ve městě, vyjdou Vás levněji. S sebou Vám doporučujeme si vzít nové dolary (stovky, mají nejlepší kurz) a na letišti si je můžete vyměnit na vietnamské Dongy a hned je z Vás milionář. Nyní vychází kurz cca 1 Dolar = 23 000 Dongů. Pokud si nechcete brát hotovost, platební karta Vám bude stačit, ATM (bankomaty) jsou skoro za každým rohem.

Další díl brzy ZDE!

ČASOVÝ PLÁN  - VIETNAM - 15 DNÍ (11.5. - 25.5.)

11.5                      - let do VN

12.5.                    - přílet do Saigon – Ho Chi Minh city ráno cca 10h , ubytování v centru města – půl dne město, večer
jídlo Nhau Saigon. Přespání v Saigonu

13.5.                    - ráno Saigon – Can Tho (MeKong Delta Tour) odjezd ráno. Přespání v Can Tho

14.5.                    - ráno Can Tho (floating market), výrobna nudlí …..  – odpoledne příjezd do Saigon.
Odpoledne a večer město + bary. Přespání v Saigonu

15.5                      - ráno let Saigon – Da Nang s příletem cca 11h, ubytování v blízko pláže.
Odpoledne skútry Hai Van pass. Večer jídlo a město. Přespání v Da Nangu

16.5                      - ráno Da Nang – Hoi An na skútrech. Cestou navštívit Marble Mountains.  Příjezd do Hoi An cca 12h.
Návštěva města, odpoledne pláž Cua Dai. Večer street food + tržnice Hoi An. Přespání v Hoi An

17.5                      - ráno Kulinářský workshop v Hoi An nebo na skútrech do My Son Ruins.
Odpoledne návrat do Da nang. Pláž Da Nang. Večer město. Přespání v Da Nangu

18.5                      - ráno busem Da Nang – Hue s příjezdem dopoledne. Ubytování v centru, odpoledne návštěva města,
Imperial City. Večer tržnice, street food, promenáda po nábřeží. Přespaní v Hue

19.5                      - ráno Národní park Bach Ma - vodopády, džungle…  (tour s návratem do Hue v cca 16:00)
Odjezd nočním busem Hue – Hanoi cca v 18h. Přespání v busu

20.5                      - ráno příjezd do HaNoi cca 8:30. Návštěva města, street food.
Večer odjezd nočním busem nebo vlakem Hanoi – Sapa v cca 21h. Přespání v busu

21.5                      - ráno příjezd Sapa - Ta Phin (Sapa treking tour) cca 10km po rýžových polích, horských kmenech…..
Přespaní u místních v Ta Phin (Homestay)

22.5                      - ráno Ta Phin - Sapa (Treking) prohlídka vodopádu, kmeny. Odpoledne návštěva města Sapa.
Večer odjezd nočním busem Sapa – Hanoi. Přespání v busu

23.5                      - ráno příjezd brzy ráno do Hanoje (cca 6:00).
Bus Hanoi -  Ha Long Bay (Ha Long Bay tour) odjezd cca 8:30. Příjezd do Ha Long Bay kolem oběda. Plavba lodí po ostrovech. Přespání na lodi

24.5                      - ráno Ha Long Bay jeskyně, moře. Odjezd Ha Long Bay -  Hanoi příjezd cca 16h.
Street food, noční Hanoi. Přespání v Hanoi

25.5                      - ráno odlet do ČR, přílet do Čr ještě v ten den cca 10h (časový posun)