O nás


Zase rýže je Vietnam na jednom místě a vietnamská kultura zde, v České republice. Přiblížíme vám vietnamskou gastronomii, kulturu a nějaké ty zajímavé novinky, co se děje kolem nás.

Tento projekt sice vznikl v roce 2016, ale jeho pravý příběh se odehrál dřív. Vietnamci žijí v České republice už 40 let, ale vy o nich víte velmi málo a oni o vás. Teď už je načase to změnit. Naším cílem je vytvořit si „můstek“ mezi vietnamskou komunitou a českou společností. Češi mají možnost poznat naši kulturu a my naopak.
Říkali jsme si, že nejlepší způsob, jak prezentovat naši kulturu, je přes jídlo! A tak vzniklo Ô-Kén-Kô, který měl být symbolem okénka, přes který se podíváte do Vietnamu. Přes tenhle počáteční projekt jsme přiblížili lidem naše domácí jídlo na různých food festivalech anebo na kulturních akcích v Brně a okolí. Po jednom roce zkušenosti jsme se rozhodli udělat něco víc, a tak jsme se rozhodli jet do Vietnamu a ukázat vám vietnamskou kuchyni přímo z domu Po skoro měsíci cestování, vypocených triček a každodenní styk s rýží jsme byli nuceni udělat rozhodnutí, vymyslet trefný název, který nás hned vystihne. A vzniklo Zase Rýže. Proč se zrovna jmenujeme Zase Rýže? Určitě znáte film Slunce, seno, jahody. A jestli si na to vzpomínáte, tak ve filmu často měli hlášku "zase králíka!" Nemohli jsme tuto hlášku nepřebrat 📷
Zase Rýže je portál, kde sdružuje zajímavé informace charakterizující asijskou gastronomii. Naše pravidelné aktivity jsou kurzy vaření vietnamské kuchyně; mluvíme o asijské kultuře na veřejnosti a rádi diskutujeme o Vietnamu, o Asii; doprovázíme lidi na vietnamskou tržnici a vykládáme lidem o životě Vietnamců v ČR; pořádáme události, kde můžete ochutnat zajímavá jídla a vidět na vlastní oči Asii.
Jelikož se na nás obracíte čím dál tím víc s otázkou o cestováním do Vietnamu, založili jsme web čistě na cestování s názvem vietnamnaklic.cz
V roce 2017 nám nakladatelství Albatros Media a.s. vydala knihu: Víc než jen vietnamská kuchařka.
V roce 2018 jsme ve spolupráci se spolkem INFO-DRÁČEK, z.s. a s městskou části Brno-střed uskutečnili festival Asie vzdálená a blízká v Brně.
Máme stále mnoho věcí, co vám ukázat, tak nás sledujte dále i na Facebooku a dalších sociálních sítích!
Jsme Vietnam na jednom místě. Jsme Zase Rýže! 📷

Náš Timeline

2015
10/09/2015

1. vietnamský kulturní den na Svoboďáku

11/16/2015

1. kurz vaření vietnamské kuchyně v Brně!

2016
05/16/2016

Výlet za gastronomii pro inspiraci do Vietnamu

07/08/2016

Koncept a název Zase Rýže je na světě!

08/02/2016

Seznamte se s námi poprvé na sociálních sítích!

08/10/2016

Zveřejnili jsme náš 1. videorecept na bún chả!

11/15/2016

Náš web Zaseryze.cz se narodil!

Teď začneme festivalovat, psát články, fotit, natáčet a integrovat!
2017
08/24/2017

Další trip do Vietnamu, tentokrát za kulturou

10/30/2017

Vyšla nám knížka – Víc než jen vietnamská kuchařka!!!

2018
06/16/2018

Organizovali jsme se spolkem Info-dráčkem, z. s. kulturní festival Asie vzdálená a blízká na Zelňáku!

A byl to úspěch! Nečekali jsme tolik skvělé atmosféry, jak ze strany stánkařů a účinkujících, ale i ze strany návštěvníků!