O nás

Zase rýže je Vietnam na jednom místě a vietnamská kultura zde, v České republice. Přiblížíme vám vietnamskou gastronomii, kulturu a nějaké ty zajímavé novinky, co se děje kolem nás.

 
Tento projekt sice vznikl v roce 2016, ale jeho pravý příběh se odehrál dřív. Vietnamci žijí v České republice už 40 let, ale vy o nich víte velmi málo a oni o vás. Teď už je načase to změnit. Naším cílem je vytvořit si „můstek“ mezi vietnamskou komunitou a českou společností. Češi mají možnost poznat naši kulturu a my naopak.
 
Říkali jsme si, že nejlepší způsob, jak prezentovat naši kulturu, je přes jídlo! A tak vzniklo Ô-Kén-Kô, který měl být symbolem okénka, přes který se podíváte do Vietnamu. Přes tenhle počáteční projekt jsme přiblížili lidem naše domácí jídlo na různých food festivalech anebo na kulturních akcích v Brně a okolí. Po jednom roce zkušenosti jsme se rozhodli udělat něco víc, a tak jsme se rozhodli jet do Vietnamu a ukázat vám vietnamskou kuchyni přímo z domu  Po skoro měsíci cestování, vypocených triček a každodenní styk s rýží jsme byli nuceni udělat rozhodnutí, vymyslet trefný název, který nás hned vystihne. A vzniklo Zase Rýže. Proč se zrovna jmenujeme Zase Rýže? Určitě znáte film Slunce, seno, jahody. A jestli si na to vzpomínáte, tak ve filmu často měli hlášku "zase králíka!" Nemohli jsme tuto hlášku nepřebrat 
 
Zase Rýže je portál, kde sdružuje zajímavé informace charakterizující asijskou gastronomii. Naše pravidelné aktivity jsou kurzy vaření vietnamské kuchyně; mluvíme o asijské kultuře na veřejnosti a rádi diskutujeme o Vietnamu, o Asii; doprovázíme lidi na vietnamskou tržnici a vykládáme lidem o životě Vietnamců v ČR; pořádáme události, kde můžete ochutnat zajímavá jídla a vidět na vlastní oči Asii.
 
Jelikož se na nás obracíte čím dál tím víc s otázkou o cestováním do Vietnamu, založili jsme web čistě na cestování s názvem vietnamnaklic.cz
 
V roce 2017 nám nakladatelství Albatros Media a.s. vydala knihu: Víc než jen vietnamská kuchařka.
V roce 2018 jsme ve spolupráci se spolkem INFO-DRÁČEK, z.s. a s městskou části Brno-střed uskutečnili festival Asie vzdálená a blízká v Brně.
 
Máme stále mnoho věcí, co vám ukázat, tak nás sledujte dále i na Facebooku a dalších sociálních sítích!
 
Jsme Vietnam na jednom místě. Jsme Zase Rýže! 
 

1. vietnamský kulturní den na Svoboďáku

9/10/2015

1. kurz vaření vietnamské kuchyně v Brně!

16/11/2015

Výlet za gastronomii pro inspiraci do Vietnamu

16/05/2016

Koncept a název Zase Rýže je na světě!

08/07/2016

Seznamte se s námi poprvé na sociálních sítích!

02/08/2016

Zveřejnili jsme náš 1. videorecept na bún chả!

10/08/2016

Náš web Zaseryze.cz se narodil!

15/11/2016
Teď začneme festivalovat, psát články, fotit, natáčet a integrovat!

Další trip do Vietnamu, tentokrát za kulturou

24/08/2017

Vyšla nám knížka – Víc než jen vietnamská kuchařka!!!

30/10/2017

Organizovali jsme se spolkem Info-dráčkem, z. s. kulturní festival Asie vzdálená a blízká na Zelňáku!

16/06/2018
A byl to úspěch! Nečekali jsme tolik skvělé atmosféry, jak ze strany stánkařů a účinkujících, ale i ze strany návštěvníků!