Sever ≈ Miền Bắc

Tradice a kultura v severní části Vietnamu již sahala od pradávna. Co se týče oblékání a vaření jsou severní Vietnamci velice vybíravé a většinou ani nehodlají to změnit. Jejich jídla nejsou příliš pálivá, tučná ani sladká. Snaží se, aby chutě byly správně propracované, měly jemnou chuť a trošku kyselosti. V jejich kuchyni nikdy nechybí rybí omáčka a krevetová omáčka mắm tôm [:mamtom:]. Jelikož neměli severní Vietnamci v minulosti dostatek masa a ryb, tak často uvařili hodně vývaru (ať už z ryb nebo masa) se zeleninami a bylinky.

hanoi stara ctvrt

Střed ≈ Miền Trung

Když se řekne o středním Vietnamu, mnoho Vietnamcům napadne hned básnická oblast plných snů. Bohužel v této části Vietnamu prožili lidé hodně krizových situací během války, a tak je střední Vietnam jedním z velice zranitelných míst Vietnamu. Koneckonců to byl bod střetnutí během války mezi severním a jižním Vietnamem. Z důvodu špatné úrody ve středním Vietnamu nemá tato oblast příliš vybíravou chuť jako na severním Vietnamu.  Zde však zjistíte, že každé město v této oblasti něco v sobě má a jejich gastronomie je různorodá. A navíc mají nejvíce druhů ryb v celém Vietnamu, proto jsou jejich speciality hlavně s rybami a mořskými plody.
vybarska vesnice vietnam

Jih ≈ Miền Nam

Občas ve Vietnamu slyšíte i slovo Miền Tây, což znamená jižní Vietnam kolem delky Mekongu. V téhle oblasti mají motto „jíme, abychom přežili“, což nám hodně dokazuje i ingredience v jejich pokrmech. Využívají téměř vše, co roste nebo žije v přírodě. Vše, co vás napadne – hady, ryby, krysy, krabi, žáby. V každém období najdou jižané vždy, co jíst. Jejich jídla mohou být velice jednoduché na přípravu a mohou být i velice komplikované. A co se týče jejich vnímání chutě, tak musíme uznat, že milují extrémy. Když už něco má být kyselého, slaného nebo pálivého, tak pořádně. Jejich jídla jsou fakt různorodá a každý, kdo kdy navštívil jižní Vietnam, nikdy nezapomene na jejich odlišnosti.
can tho nudle vyroba